FAQ

Jak się przygotować na swój pierwszy rejs morski?Czy mogę na niego popłynąć? Jakie mam mieć doświadczenie? Co muszę zabrać? zapraszamy do FAQ!

Czy bez doświadczenia żeglarskiego mogę popłynąć w rejs morski?

– Tak. Doświadczenie to coś, co nabywamy cały czas. Jeżeli już jakieś posiadasz – super ! Jeżeli jeszcze go nie masz – z nami je zdobędziesz. Władysław Wagner też kiedyś od czegoś zaczynał.

Jak będzie wyglądać rejs?

-W trakcie rejsu, każdy jego uczestnik jest częścią załogi. Zostaniesz przydzielony do wachty składającej się z 2-4 osób z wyznaczonym oficerem wachtowym, będziesz sterować jachtem, pracować przy manewrach portowych etc.  Kapitanowie bardzo lubią dzielić się wiedzą – więc przy Twojej dobrej woli – zawsze czegoś się nauczysz. A jeśli chcesz spędzić czas głównie na opalaniu – też nie ma problemu – bylebyś pamiętał/a o swoich obowiązkach na pokładzie.

Z kim popłynę w rejs ?

-z załogą i doświadczonym kapitanem. Poznasz nas wcześniej na spotkaniu przedrejsowym, jakie zazwyczaj organizujemy w celu lepszej integracji, dogadania szczegółów, wyjaśnienia problemów i spędzenia razem czasu. Jeżeli rejs jest etapowy – jeszcze przed wypłynięciem – znajdziemy czas, żeby się lepiej poznać.

Czy umiejętność pływania wpław jest niezbędna ?

– Nie, nie jest. Mówi się, że po to człowiek nauczył się żeglować – żeby nie musieć pływać wpław. Niemniej podczas rejsu żeglujemy w szelkach asekuracyjnych / kamizelkach pneumatycznych – zwłaszcza w cięższych warunkach i w nocy.  Pierwszy człowiek, który samotnie opłynął jachtem świat dookoła – Joshua Slocum – poradził sobie bez umiejętności pływania… ale też przez jej brak na końcu zginął.

Czy dostanę po rejsie opinię potwierdzającą mój staż?

-Tak. Każdy uczestnik rejsu otrzymuje od kapitana, opinię z rejsu, potwierdzającą staż morski, opis warunków w których przebiegał rejs etc. Opinia z rejsu jest dokumentem, wymaganym do uzyskania wyższych stopni żeglarskich – nie tylko z PZŻ ! Opinie wystawiamy też w języku angielskim, z uwzględnieniem godzin nocnych.

Ile godzin wypływamy?

– To zależy od rejsu, akwenu, warunków atmosferycznych i załogi. Na Chorwacji w ciągu 7 dni możemy wypływać ok 50-60h. Na Bałtyku czy Atlantyku ok 80-100h. Są rejsy na których po prostu będziemy „orać” wodę; są rejsy na których znajdziemy czas na zatoczki, plaże i zwiedzanie. Godziny „wypływane” to godziny przepłynięte pod żaglami i na silniku. Wpisujemy tyle godzin ile wypływaliśmy.

Czy pływamy w nocy?

-Tak. Pływamy również w nocy.

Czy pływamy w sztormach? 

–  Sztormów i złej pogody unikamy i staramy się tak zaplanować trasę względem warunków atmosferycznych, żeby w sztormy nie wpływać. Jeżeli będziemy wiedzieć, że będzie sztorm i trzeba stać 3 dni w porcie – będziemy stali 3 dni w porcie. Pływaliśmy już w sztormach, bo łapały nas w morzu. To nic przyjemnego.

Co jeżeli mam chorobę morską? 

-Jeżeli nie popłyniesz w rejs – inaczej się tego nie dowiesz. Choroba morska ma różne oblicza. W skrócie – jest to reakcja obronna organizmu na sprzeczne informacje, jakie otrzymuje nasz błędnik. Organizm bujanie jachtu interpretuje jako zatrucie…  jego łagodnym objawem są np. wymioty, a ciężkim – ogólna niemoc, niepozwalająca podnieść się z koi. Dobra wiadomość jest taka, że choroba mija i w zależności od Twojego organizmu po 12-36 godzinach, bujanie nie będzie Ci już przeszkadzać. Przy przezwyciężeniu choroby morskiej pomaga przebywanie w kokpicie, patrzenie na horyzont, praca, sterowanie. Choroba morska to żaden wstyd – więc nie przejmuj się jeżeli Cię spotka. Każdy kiedyś trafia na swoją falę.

Przejazdy/loty/ noclegi

-nie organizujemy transportu – ale pomagamy znaleźć korzystne połączenia samolotowe lub/i lądowe. Jeżeli wybieramy się  do np. Chorwacji w kilkanaście osób – zaproponujemy Wam połączenie autokarowe lub poznamy Was między sobą, aby podróż autem osobowym – była ekonomiczna. To samo dotyczy noclegów – jeżeli lecimy w jednym terminie do np. Lizbony – zaproponujemy taki nocleg- żebyśmy spotkali się tam całą załogą. Zdarza się też, że jachty, na których pływamy, mają możliwość przenocowania przed lub po rejsie – warto nas o to zapytać.

Co zabrać na rejs? Jak się spakować? 

„Co zabrać na rejs” – czyli magiczna lista która zawsze się sprawdzi / która nie istnieje. Generalnie nie ma złotego środka, bo zawartość naszego bagażu w dużej mierze będzie zależała od akwenu na który się wybieramy i od naszych indywidualnych potrzeb. Kilka wskazówek które pomogą mądrze przygotować bagaż przed podróżą znajdziesz w naszym wpisie tutaj.

Czy na jachcie mogę palić?

-Tak. Na burcie zawietrznej, aby nikomu nie przeszkadzać.

Czy na jachcie mogę spożywać alkohol?

-Nie. Na alkohol rezerwujemy czas na postojach w porcie.

Nie jem mięsa/nabiału/warzyw

-Daj nam znać wcześniej. Prowiant zorganizujemy tak, żeby każdy się najadł. Pływaliśmy i pływamy z osobami o różnych gustach i na różnych dietach – nie ma z tym problemu.

Jachtowy SAVOIR-VIVRE

-Na jachcie nie rozmawiamy o religii i polityce.