Trzymajcie się wiatru i żagli! Wbijajcie na morze! Pozdro!

Rejs Baleary Sylwester 2017 – relacja

Zapraszamy do relacji z naszej sylwestrowej włóczęgi po Balearach!

Rejs  Baleary Sylwester 2017:  24.12.2017 – 6.01.2018 – przebyliśmy 442 Mm w czasie 93 h. Trasa: Majorka (La Lonha) – Barcelona (One Ocean) – Formentera – Ibiza (Botafoh) – Majorka ( Puerto Portals) – Majorka ( La Lonha ).

Jacht Sun Odyssey 509. Tuńczyka nie złowiono.

M&M OSBARO Rejs Baleary Majorka

Rejs Baleary Majorka

Sylwestrowy Rejs Baleary 2017  rozpoczęliśmy od przylotu na Majorkę 21.12.2017 roku. (Loty bezpośrednie do Palma de Mallorca z Modlina)

Z lotniska do mariny La Lonha dostaliśmy się autobusem nr 1 (cena 5 euro/os). Na przystanku pod lotniskiem znajduje się biletomat i przyjmuje również banknoty, jednak jeśli jedziecie w kilka osób lepiej wziąć taksówkę. Razem z nami przyjechała część załogi.

Firma czarterowa Latitud Cero udostępniła nam jacht na potrzeby hotelowe jeszcze przed początkiem czarteru oraz gitarę (!!!) – za co serdecznie dziękujemy:) W marinie są łazienki z ciepłą wodą (w dzień) oraz papierem toaletowym w kibelkach, a wszystko mieści się w powiększonym kontenerze.

Zaprowiantowanie zrobiliśmy następnego dnia, w Lidlu, odległość od mariny 3,3km. Taksówkarz, który po nas przyjechał i zobaczył ilość zakupów miał nietęgą minę 🙂 taksówka powrotna kosztowała nas ok 18 eurosów (?!)

 

UWAGA! Hiszpania to nie Portugalia. Nie da się tutaj kupić wina w dużym kartonie. Są głównie butelki lub kartony 0,5 litra! Ceny też mocno różnią się od Portugalskich, gdzie wino jest tańsze od wody mineralnej! W sklepach nie ma papierosów – trzeba szukać albo tytoniowych albo automatów! 

Po mniejsze zakupy chodziliśmy  do sklepu Eroski (ok 3 min piechotą ) –  sklep jest niewielki i nadaje się do uzupełnienia tylko podstawowych artykułów.

24.12.2017 Niedziela

Przylatuje pozostała część załogi. Jest nas łącznie 10 osób. Do  południa następuje przejęcie jachtu a kiedy wszyscy są już zasztauowani- odprawa bezpieczeństwa.

Przed 1700 uruchamiamy katarynę, o 1702 oddajemy cumy.

Rejs Majorka Baleary wyjscie z laLonha

Wigilię spędzamy na pełnym morzu. Dookoła nie było widać ani jednej jednostki. Pierwsze zaczęły pojawiać się dopiero tuż przed Barceloną (w sumie to kto normalny pruje nocą zimną wodę, zamiast w domowym fotelu cieszyć się świętami?)

25.12.2017 Poniedziałek

Jako że termin był świąteczny, a my przypłynęliśmy do Barcy po 27h żeglugi, wchodziliśmy do portu po godzinie 1900 więc już po zmroku, wybraliśmy najbardziej dostępną wtedy marinę One Ocean (marina dla super jachtów) i jakimś cudem obsługa (obsługa tzn.jeden przemiły pan któremu trafił się dyżur akurat w święta) po dłuższych namowach znalazła dla nas miejsce, przy betonowym pirsie, przy samym biurze mariny 🙂 W święta przecież nie można odmówić zbłąkanym wędrowcom, nawet jeśli nie mają rezerwacji i nawet jeśli ich jacht jest super, ale nie aż tak super jak pozostałe jachty z mariny 😉

W basenie portowym spotykamy delfina.

Postoj przy marinie One Ocean Barcelona Rejs Baleary Majorka

fot. s/y Latitud V przy biurze mariny One Ocean, Barcelona. 26.12.2017; M.Kurowski

O godz 1945 – Dziękuję, tak stoimy 🙂

26-27-28.12.2017 Wtorek-Środa- Czwartek

Sytuacja pogodowa windy Rejs Baleary Majorka

W cenie 85euro/doba – mieliśmy prąd, internety oraz dostęp do łazienek czy siłowni (!), w której na co dzień relaksują się pracownicy stojących wszędzie dookoła superjachtów (chociaż rozmachem nie dorównują tym, jakie widzieliśmy w Tivacie w Czarnogórze).

Ze względu na warunki atmosferyczne ( wiatr do 47 knt w środę ) postanawiamy zostać Barcelonie przez 3 kolejne dni.

Po zeszłorocznych ruchach separatystycznych – wciąż na wielu budynkach , słupach i drzewach – wiszą żółte wstążki, wiszą flagi i barwy Katalonii – przechadzając się po La Rambli, trudno ich nie zauważyć.

Co jakiś czas przemykają kamienice, z fantazyjnymi fasadami, autorstwa Antoniego Gaudiego, tego samego, który zaprojektował Sagrada Familia – i powiemy wam jedno – lepiej to wyglądało na zdjęciach niż w realu. Większe wrażenie robi po prostu kościół mariacki w Krakowie 😛

Ale to tylko nasze subiektywne spostrzeżenie na architekturę około i secesyjną. W święta, ludzi na ulicach jest mnóstwo – zarówno lokalsów jak turystów.

Dołożyliśmy wieczorem cumy, szpringi i ogólnie całą pajęczynę lin żeby spać spokojniej 🙂

Znowu ktoś przegrał zmywanie po kambuzie w grze w kości 🙂

 

sagrada Rejs Baleary Majorka

 

osbaro swiątecznie Rejs Baleary Majorka

28.12.2017 Czwartek

Po sprawdzeniu zapasów, poziomu oleju i prognoz pogody, ruszamy w stronę Formentery, oddając o 2030 cumy. Żegluga przebiegała w zmiennych warunkach od wiatru NE 1-3, W 3-4, SW 3-4 i stanie zafalowania do 3-4. O godz 04440 z 16 węzłów wiatru nagle dmuchnęło nam 30. Szybkie refowanie pozwoliło lepiej rozbudzić senną załogę.

Po 38h dopłynęliśmy do Formentery.

30.12.2012 Sobota

Wchodzimy do mariny Formentera o 0916. Rezerwacje miejsca zrobiliśmy jeszcze w Barcelonie, najpierw online, a później potwierdziliśmy to telefonicznie.

W marinie parkujemy się na muringach.

Tutaj spotykamy się z 2 polskimi jachtami, które również startowały z Majorki.

Na Formenterze płaciliśmy ok 100 euro / doba (prąd i woda wliczone). W tej cenie zaplecze mariny nie powala na kolana,  prysznice są raczej średnie a do tego posiadają wkurzający czas działania – naciskasz guzik  i woda leci jakieś 3 sekundy. Zazwyczaj leci pi razy oko z 10-20 sekund ale to w normalnych marinach:P .

Formentera Osbaro Rejs Baleary Majorka

Należy pamiętać, że jest poza sezonem i ceny sa niższe. W sezonie dochodzą do 300 euro/doba – oczywiście bez rezerwacji szanse na wejście są małe. Z drugiej strony jest na tyle ciepło, że można stać na urokliwych kotwicowiskach i korzystać z kąpieli 🙂

Supermarket jest po drugiej stronie portu. Bez problemu pożyczają wózki sklepowe do zawiezienia prowiantu na jachty. Promy wchodzą i wychodzą. Zafalowanie, które robią, pomimo przepływowych pirsów, nie stanowi kłopotu.

A jaki ty masz status związku? Rejs Baleary Majorka

fot. M.Kraszewska; plaża, Formentera

Na plażę jest ok 15 minut piechotą.

 

31.12.2017 Niedziela

o 1100 wystartowaliśmy w kierunku Ibizy. 1414 zaucumowaliśmy na Ibizie, marina Botafoch. Staje się na muringach. Dużo miejsca. Na wejściu do mariny stacja paliw.

koszt za dobę 75 euro + liczone osobno woda i prąd. toalety w budynku, obok CPNa

Pierwszy rzut oka na Ibizę – budynki przypominają krakowski hotel FORUM. Większość lokali pozamykana. Wiadomo, tutaj liczą się kluby i zabawa. Jest blisko na plażę; do centrum miasta niestety trzeba się namaszerować. W otwartych nielicznych knajpach – pełno ludzi.

Sylwestra zaczynamy od świętowania imprezy w Bangladeszu przy grze w Taboo, co miało miejsce o 1700… i później co pół godziny lub godzinę wychodziliśmy do kokpitu w celu odliczania… dziesięć , dziewięć, osiem…i tak przez cały świat. Ogólnie świętowaliśmy tak w Azji, Europie, Ameryce. Zabawę skończyliśmy około 0600 nad ranem.

 

2.01.2018 Wtorek

1600 wypływamy w kierunku Majorki. Celujemy w Puerto Portals. Docieramy tam ok 0730.

Jak powszechnie wiadomo nie wszyscy  wstają tak wcześnie. Poczekalnia jest już zajęta przez inny jacht, cumujemy więc przy stacji benzynowej i czekamy aż otworzą biuro mariny. (Zakładamy że jest środek zimy i nikt nie będzie tankował super motorówek bladym świtem w środku tygodnia)

W ciągu dnia dokonujemy wszystkich formalności w tym płacimy za postój a co za tym idzie zostaje nam przydzielone cywilizowane miejsce i muring;). Nie podoba nam się zbytnio, a do tego pogoda nie sprzyja manewrom portowym, więc podejmujemy decyzję o pozostaniu przy stacji (w końcu taki mały jachcik jest tam całkiem niezauważalny – kadłub prawie nie wystaje ponad nabrzeże- nikomu nie przeszkadzamy;).

 

3.01.2018 Środa

Wyruszamy do mariny armatorskiej – La Lonha, zaciekle próbując złowić tuńczyka, niestety bez oczekiwanego rezultatu.

Parkujemy w nasze miejsce i oddajemy się pospolitym lądowym rozrywkom. Przy grze w kości, pada pierwszy generał z szóstek podczas tego rejsu 🙂

Generał z szóstek. Rejs Baleary Majorka

fot. „Generał z szóstek”, rzucony przez Ciotkę, na pokładzie s/y Latitud V. 

Załoga grupowe OSBARO rejs Baleary 2017 Rejs Baleary Majorka

Rejs Baleary 2017/2018 uważamy za udany- było trochę zwiedzania, trochę rozrywki i sporo fajnego żeglarstwa. Załoga świetnie spisała  się w każdych warunkach. Wszystko poszło zgodnie z planem – bezpiecznie, komfortowo i w miłej atmosferze.

Wieliczka OSBARO Rejs Baleary Majorka
Fot. Flaga Wieliczki, autor: K.Babiuch

Zapraszamy na kolejne rejsy!

M&M